SEDASYONLU SAÇ EKİMİ

Anestezi saç ekimi sürecinde en çok ağrı hissedilen aşamadır. Anestezi uygulaması günümüzde üç yöntem  ile yapılmaktadır.

  1. İğne ile yapılan anestezi

Bu yöntemde saç ekimi operasyonu yaptıracak kişiye ilk anestezi uygulaması iğne ile verilmektedir. Bu iğneler her ne kadar çok ince uçlara sahip olsa da kafada minimum acı hissi oluşturmaktadır. Ayrıca, bu anestezi kafa derisine yapıldığından hissedilme oranı biraz daha fazladır. Günümüzde en çok uygulanan anestezi şekli maliyeti düşük olduğundan bu yöntemdir.

 

  1. Basınç ile yapılan anestezi

İğneli anestezi uygulamasındaki ağrıyı azaltmak için geliştirilen ve basınçla anestezik maddeyi deriye enjekte edebilen bir cihaz ile bu işlem yapılır. Bu cihaz deriye dokundurulup, içindeki yüksek basınç ile daha akışkan bir anestezik maddeyi deri yüzeyine bırakır. Sonrasında iğne ile anestezi uygulanır. Temelde bu ilk uygulanan anestezik etken madde deriye homojen dağılmaz ve derine nüfuz edemez. Bu sebeple takip eden süreçte yapılacak iğneli anestezi uygulamasında daha az da olsa acı hissi olabilir.

 

  1. Sedasyon kullanılarak yapılan anestezi

Sedasyon uygulaması, tüm diğer  anestezi uygulamalarının bir adım önüne geçmektedir.

Sedasyon uygulaması, analjezik etken maddenin kişinin fiziksel kondisyonuna göre uygun dozda vücuda verilmesidir. Bu uygulamada kişinin bilinci açıktır fakat hisleri azalmıştır. Böylece iğne veya diğer tıbbi müdahalelerde acı hissi hissedilmez. %100 ağrısızdır.

Sedasyon uygulamasında bir anestezi uzman doktorunun bulunması önemli bir noktadır. Çünkü sedasyonun hangi dozda uygulanacağı doktor tarafından, kişinin fiziksel aktivite ve acı eşiğine göre dikkatlice belirlenir.

Anestezi hekimi ile yapılan sedasyonlu saç ekimi  hastalara ve ekibe üst düzeyde konfor sağlar.

Saç ekimi için Premium Esthetic’te uygulanan sedasyon uygulamasının önemli özellikleri şunlardır:

  • Sedasyon uygulaması yapılan hasta lokal anestezi esnasında hiçbir ağrı duymaz.
  • Hasta hiçbir şekilde bilincini kaybetmez.
  • Operasyon arasında rahatlıkla yemeğini yiyebilir.
  • Operasyon sürecinde tüm ihtiyaçlarını (tuvalete gitme, yeme – içme gibi) karşılayabilir.
  • Hasta operasyon biter bitmez zorlanmadan evine veya oteline dönebilir.
  • Sedasyon altındaki hasta ile ekip arasında kooperasyon kurmada hiçbir aksama olmaz.
  • Hastanın operasyonun tüm aşamalarında sağlıklı ve zamanında bilgilendirilmesi sağlanabilir.

Böylece hastada operasyonun bitiminde daha fazla memnuniyet ve tatmin gözlenir.

Anestezi Doktoru Kontrolü Olmadan Sedasyon Yapılamaz

Sedasyon, anestezi doktoru gözetiminde ve kişiye özel analiz sonucuna göre yapılmaktadır. Yani sedasyon uygulanacak kişi, saç ekimi doktorunun dışında bir doktor ile ayrı bir aşama olarak bu işleme alınır. İşlem öncesinde Anestezi doktoru kişinin boy kilo ve vücut aktivite durumuna göre özel ölçüde sedasyon uygulaması yapar. Bu uygulama damar yolu açılarak genelde koldan yapılan bir uygulamadır. Uygulama esnasında kalp ritmi ve diğer yaşamsal göstergeler de sürekli izlenmektedir. Bu sebeple anestezi doktorunun sahada olması çok önemli bir faktördür.

Premium Esthetic’te hem saç ekim doktorlarımız hem de anestezi doktorumuz bulunmaktadır.

Chat with us